Chleb nasz powszedni czyli zdrowa dieta

 Chleb nasz powszedni, czyli zdrowa dieta

 Jaka dieta jest dobra i zdrowa? – zastanawia się wiele kobiet i odrzuca to, co daje nam natura, czyli pieczywo, uważając że jest ono tuczące. Nic bardziej mylnego, gdyż w badaniach wykazano, że ludzie, którzy na śniadanie jedzą dużo chleba, płatków i innych produktów bogatych w węglowodany są mniej skłonni, aby pójść na ustępstwa. Osoby te są bardziej pewne siebie i rzadziej akceptują warunki, które im nie odpowiadają lepiej też działają w warunkach stresogennych. Natomiast ludzie, którzy jedzą śniadania o wysokiej zawartości białka, są o wiele bardziej skłonni, aby zaakceptować propozycję, która nie odpowiada im w 100 procentach, są mniej asertywni. Wiedzieli już o tym Benedyktyni w średniowieczu układając zdrowe diety (zalecali jedzenie chleba żytniego, pszennego oraz z orkiszu).

Dlaczego tak się dzieje? zastanawiali się naukowcy i przeprowadzili szereg badań. Osoby biorące udział w eksperymencie, które zjadły na śniadanie produkty bogate w białko, takie jak szynka lub ser były o 23 proc. bardziej skłonne, aby zaakceptować niższą ofertę w grze komputerowej symulującej zawieranie interesu. W celu wyjaśnienia, dlaczego żywność może wpłynąć na nasze nastroje, badacze dokonali pomiaru poziomu substancji chemicznych we krwi osób, które spożywały śniadania o wysokiej i niskiej zawartości węglowodanów. W wyniku przeprowadzonych badań odkryto, że ci, którzy jedli więcej węglowodanów na śniadanie, mieli wyższy poziom dopaminy, substancji chemicznej w mózgu, która sprawia, że czujemy się bardziej „nagradzani” i szczęśliwsi. Mając wyższy poziom, dopaminy jesteśmy na tyle pewni siebie, że potrafimy zrezygnować z niekorzystnej dla nas oferty, bo uważamy, że na pewno trafi nam się lepsza. Jednocześnie w badaniu wykazano, że niskie poziomy dopaminy sprawiają, że częściej zgadzamy się na to, co nam ktoś proponuje – jesteśmy mniej asertywni.

By udowodnić i potwierdzić te odkrycie przeprowadzono dalsze badania, które również potwierdzają tę teorię. Osoby o niskim poziomie dopaminy są bardziej narażone na, uzależnienia, ponieważ odczuwają potrzebę natychmiastowej nagrody. Aby przetestować tę teorię, naukowcy z Uniwersytetu Lubeck w Niemczech poprosili ludzi, aby dokładnie opisali to, co jedli na śniadanie. Następnie zostali poproszeni o udział w „Ultimatum”, grze komputerowej, w której jeden z graczy otrzymuje propozycję otrzymania części określonej kwoty od drugiego. Podział pieniędzy nigdy nie jest równy, co oznacza, że osoba, która składa taką propozycję zawsze zachowuje większą część sumy. Odbiorca ma, zatem dwie możliwości: zaakceptowanie niesprawiedliwego podziału kwoty i otrzymanie jakiejkolwiek gotówki lub odrzucenie jej w całości, nie otrzymując nic. Niemieccy naukowcy odkryli, że 53 % osób w grupie śniadania bogatego w węglowodany odrzuciło ofertę w porównaniu do 24 % pozostałych osób. W dalszych badaniach kolejnym grupom uczestników podano już kontrolowane śniadanie. Jedna grupa zjadła śniadanie o zawartości 80 % węglowodanów, 10 % tłuszczów i 10 % białek. Drugiej grupie podano śniadanie o zawartości 50 % węglowodanów, 25 % tłuszczów i 25 % białka. Oba śniadania zawierały 850 kalorii. W kontrolowanym eksperymencie laboratoryjnym 69 % osób po śniadaniu wysokowęglowodanowym odrzuciło złą ofertę, w porównaniu do 60 % po śniadaniu o małej zawartości węglowodanów.

W Polsce Łódzkie Towarzystwo Jopertingu także przeprowadzało badania jaki dieta ma wpływ na zachowanie się człowieka. Badania opublikowane przez Danutę Cicherską wykazały, że dieta bogata w węglowodany pozwala nam lepiej podejmować decyzje i mniej popełniamy błędów.

Jakie produkty powinniśmy jeść zatem na śniadanie? Jakie Pieczywo?

Śniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia, ale ciągle je pomijamy w związku z brakiem czasu. Wiele osób myśli, że zdrowe śniadanie zawiera mleko i jest to prawda, ale przeważnie spożywa się je z niezdrowymi płatkami pełnymi cukru i bez wartości odżywczych. Zamiast tego należy jeść płatki owsiane lub musli z mlekiem odtłuszczonym i kilkoma orzechami oraz rodzynkami. Ewentualnie dodać także trochę płatków kukurydzianych. Taki posiłek zapewni błonnik oraz cynk, witaminę B12 i kwasy tłuszczowe. Owies jest obok orkiszu uważany za jedno z najzdrowszych zbóż.

Na śniadanie powinniśmy też spożywać pieczywo jeśli nie jemy płatków owsianych, zdrowa jest bułka z tak zwanym przedziałkiem, paluch lub zamiast bułki możemy zjeść co najmniej dwie kromki chleba pszennego lub żytniego. Czym go posmarować? Zdania na temat masła i margaryny są wciąż podzielone. Zwolennicy masła przekonują, że ma przewagę nad margaryną, ponieważ jest produktem naturalnym, ładnie pachnie i lepiej smakuje. No i jest zdrowsze, bo zawiera łatwo przyswajalne witaminy A, E i D, a w czasie produkcji nie potrzeba dodawać do niego żadnych składników chemicznych. Zwolennicy margaryny uważają, że dorównuje ona smakiem masłu, a co najważniejsze, dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych i nie ma w niej cholesterolu. Na dodatek łatwiej posmarować nią pieczywo. Co zatem jest lepsze: masło czy margaryna? Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. I masło, i margaryna mają swoje wady i zalety. Masło jest najlepsze dla dzieci, margaryna dla seniorów. Inne smarowidła zaleca się osobom zdrowym, inne tym, które mają podwyższony poziom cholesterolu. Niezwykle popularne mieszanki tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, tzw. miksy, też nie są idealne. Co zjeść do chleba? Szynka, baleron, kiełbasa lub bekon… Brzmi pysznie? Niestety, nie wszystkie pyszne rzeczy są dobre dla naszego zdrowia. Te produkty są przetwarzane i mają wysoką zawartość soli, która ma negatywny wpływ na serce, oraz nitratów, które mogą powodować raka. Zamiast tego należy zjeść jajka smażone na maśle lub ugotowane na twardo osobno lub nawet zmieszane z serem jako doskonałą pastę. Wiosną i latem ze szczypiorkiem lub rzodkiewkami. Jajka są bogate w białko, które jest budulcem mięśni, oraz dostarcza selen, fosfor i inne składniki odżywcze. Pieczywo zwłaszcza żytnie natomiast jest źródłem cennego błonnika.

Czy nie jeść wędlin? Oczywiście, że nie ale wybierajmy te, które są robione naturalnie – plasterek lub dwa wiejskiej domowej szynki albo wiejskiej domowej kiełbasy dostarczy nam wielu cennych składników. Co pić do śniadania? Najlepiej kakao ale także dobra jest herbata z cytryna umiarkowanie osłodzona a ostatecznie kawa naturalna choć lepsza jest od niej zwykła kawa zbożowa.

Należy unikać zupek błyskawicznych, chińskich i temu podobnych produktów, gdyż zawierają szereg tak zwanych polepszaczy i konserwantów.

JAS

* Badania opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

* Kardiolog dr Aseem Malhotra z Croydon University Hospital w Londynie opublikował swoje najnowsze wyniki badań w prestiżowym „British Medical Journal” . Wynika z nich, że wbrew temu, co podawano dotychczas, jedzenie masła i innych produktów mlecznych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe nie zwiększa ryzyka chorób układu krążenia. Do tej pory uważano, że jednym z głównych powodów zawałów serca i udarów mózgu jest obecny w maśle cholesterol. Dr Aseem Malhotra przekonuje, że jest odwrotnie. Jego zdaniem, nasycone kwasy tłuszczowe mogą obniżyć ciśnienie krwi i pozytywnie wpływać na nasze serce. Według Malhotra, niskotłuszczowa dieta oznacza korzyść, ale przede wszystkim dla osób produkujących wyroby niskotłuszczowe, w tym margaryny.

 

 

 

 

www.000webhost.com