Czego oczekują Polacy

Czego oczekują Polacy?

Niezależne Media przeprowadziły niedawno badanie opinii Polaków zadając im pytanie: czego oczekują w najbliższej przyszłości od rządzących?

Respondenci mogli podać trzy oczekiwania. Dziesięć najczęściej wymienianych oczekiwań publikujemy wraz z krótkim komentarzem.

  1. Polacy chcą unormowania stosunków z Unią Europejską – obawiają się, że obecnie prowadzona polityka z Unią może doprowadzić do tego, że wyrzucą nas z Unii. Równocześnie chcą by rząd nie dopuścił do przybycia do naszego kraju jakichkolwiek emigrantów islamskich. Polacy uważają, że powinniśmy pomagać im, ale w ich krajach oraz nie dopuścić do przemieszczania się lub co gorsza osiedlania się na terenie Unii. Uważają, że powinniśmy prowadzić twardą, ale zrównoważoną politykę z Unią i nie tracić niepotrzebnie sił na walkę, np. z Donaldem Tuskiem. (78% Respondentów)
  2. Rząd powinien wziąć się za poprawienie polityki gospodarczej – obniżyć, a najlepiej zlikwidować VAT skoro już płacimy podatek dochodowy. Polacy uważają, że system podatkowy powinien być prostszy, jeśli już płacimy podatek dochodowy to VAT powinien być co najwyżej 5%. Coraz więcej Polaków w wieku do 30 lat uważa, że zamiast np. 500+ powinny powstać ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz wzrosnąć wynagrodzenia a ludzie którzy chcą pracować sami sobie poradzą. Zamiast dawać pieniądze to lepiej – jeśli rodzina jest wielodzietna – obniżać jej podatki. Spowoduje to, że zamiast czekać na państwowe pieniądze i z nich żyć rodzina wielodzietna sama powinna podejmować działania by się utrzymać i być premiowana niepłaceniem podatków oraz innymi ulgami. Rząd powinien również bardziej kontrolować banki i realnie wpływać na wysokość oprocentowania maksymalnego pożyczek i kredytów np. spłata kredytu we frankach następuje po kursie franka, jaki podaje na dzień spłaty raty NBP. (71% respondentów)
  3. Rząd powinien wyrzucić dawnych urzędników oraz sędziów, gdyż ci przeszkadzają i nie stosują się do obowiązującego prawa, a przepisy prawne układają pod siebie. Tak samo chcą wyrzucenia prokuratorów, komorników i pracowników służb specjalnych. Polacy uważają, że te zawody są najbardziej powiązane ze strukturami władzy i ze powinno się zwolnić starych pracowników i wziąć w ich miejsce nowych, proces ten powinien zacząć się od Sądów Rejonowych, następnie objąć Sądy Okręgowe i Sąd Najwyższy. Tak samo należałoby postąpić z prokuratorami. Według pytanych tylko takie działania pozwoliłyby uniknąć afer w stylu Amber Gold czy afery kamienicowej w Warszawie. Większość pytanych wskazywało jednoznacznie, że tylko takie działania usprawniłyby wymiar sprawiedliwości. Wszyscy komornicy powinni zdaniem pytanych zostać zwolnieni natychmiastowo i zastąpieni nowymi ludźmi, którzy objęliby kancelarie komorniczej jako pracownicy sądów ze stałym wynagrodzeniem niezależnym od egzekucji. Pozwoliłoby to uniknąć wielu z ostatnio nagłośnionych w mediach afer związanych z tym środowiskiem. Służby specjalne winny być całkowicie wymienione, co pozwoliłoby uniknąć takich zdarzeń jak chociażby wypadek Pani Premier. (64% respondentów)
  4. Oczekiwane jest wzmocnienia roli Prezydenta poprzez zmianę Konstytucji. Prezydent powinien mieć większy wpływ na Obronę Narodową, Wymiar Sprawiedliwości oraz politykę zagraniczną. Od kilku lat powiększa się ten trend zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy optują za wprowadzeniem rządów prezydenckich w miejsce rządów gabinetowych. Działania Prezydenta Dudy w tym jego chęć by odwoływać się w ważnych kwestiach do wszystkich ludzi, czyli przeprowadzenie referendum znajduje uznanie w oczach młodych ludzi. Już ponad 1/3 uważa, że Prezydent Duda jest obrońcą konstytucji. (57% respondentów)
  5. Rząd powinien wzmocnić prawo własności osobistej. Polacy uważają, że to, co jest pod ich działką lub polem stanowi także ich własność i wreszcie należy skończyć z dawnym praktykami socjalistycznymi.Jeśli nieruchomość jest wywłaszczana pod drogę lub inny cel to jej właściciel winien mieć wybór – czy chce pieniądze, jako odszkodowanie czy też chce ziemi równorzędnej. Ustawa rolna winna być zmieniona i rolnik powinien mieć prawo kupić ziemie nawet w innej gminie. Większość młodych rolników uważa, że ustawa ogranicza prawo własności oraz wolności gospodarczej. ( 48% Respondentów)
  6. Rząd powinien poprawić wizerunek Polski na zachodzie i w Europie a także wzmocnić relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi jako przeciwwagę dla polityki Niemiec. W obecnej sytuacji geopolitycznej trwa już wojna cywilizacyjna i Polska powinna się zbroić. Nasze władze winny jak najszybciej wybudować rurociąg gazowy do Norwegii i zablokować budowę gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.Tezy te głoszą głównie młodzi Polacy studenci i młodzi ludzie dobrze wykształceni. Wskazują tu, że na tym gazociągu straci Polska gospodarka a zyska wyłączniegospodarka Niemiec, gdyż kraje europejskie będą kupowały gaz z Niemiec pochodzący z Rosji. (35% – respondentów)
  7. Rząd powinien ułatwić dostęp do broni palnej, każdy Polak, który nie został skazany za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu winien mieć prawo posiadać broń palną do własnej obrony. Wzrost ataków terrorystycznych na zachodzie Europy a także coraz częstsze napady rabunkowe ukazuje, że społeczeństwa są bezbronne a państwowe organy ochrony całkowicie nieskuteczne.Po reformie szkolnictwa trzeba wprowadzić w liceach ponownie szkolenia obronne i uczyć licealistów przynajmniej podstaw strzelania i samoobrony. (33% – respondentów)
  8. Władze powinny zrobić wszystko by ograniczyć napływ emigrantów islamskich by nie powtórzyła się sytuacja jaka jest w Szwecji lub Niemczech.Władze a właściwie polskie służby winny wnikliwie sprawdzać każdego emigranta zanim zostanie wpuszczony na teren naszego kraju. (29% – respondentów)
  9. Władze jak najszybciej powinny zmienić system fiskalny, obecny nie sprzyja rozwojowi działalności gospodarczej i zachęca raczej by uzyskiwać różne zasiłki zamiast samemu starać się usamodzielnić. Polacy nie są też zainteresowania tak zwana solidarnością społeczną, w większości uważają, że żeby coś dać jak chociażby 500+ to na to trzeba mieć pieniądze, a więc je komuś innemu zabrać.Jak nie można zabrać to należy pożyczyć, a wtedy trzeba te pieniądze oddać – te zwroty obciążą następne pokolenia. Takie stanowisko prezentuje co raz więcej młodych Polaków wchodzących w dorosłe życie.(20% respondentów)
  10. Należy wzmocnić rolę Kościoła w życiu naszego kraju jako ostoi moralności. Już co dziesiąty Polak wbrew mediom i lansowanej zwłaszcza przez środowiska lewicowe poprawności politycznej uważa, że kościół katolicki jest ostoją moralności. ( 11% respondentów)

Powyższe opinie zostały zebrane przez Niezależne media

Do każdego sondażu opinii publicznej należy podchodzić ostrożnie, bowiem badający opinie publiczną i prowadzący tego typu badania mają z reguły określony cel w osiągnięciu takiej lub innej opinii. Najbardziej wiarygodne są badania, gdy badani mogą się swobodnie wypowiedzieć.

Reasumując powyższy sondaż można wskazać na trendy jakie ujawniają się w społeczeństwie :

Polacy obawiają się restrykcji unijnych i nie chcą by nas wyrzucono z Unii lub by znowu musieli uzyskiwać paszporty by chociażby jechać do Niemiec. Jest to głównie spowodowane uświadomieniem społeczeństwa ale także sytuacją gospodarczą w Polsce.

Polacy chcą zmian fiskalno-gospodarczych poprzez wzmocnienie prywatnej własności oraz ograniczenie obciążenia podatkowego. Ogólnie Państwo powinno zabierać jak najmniej i jak najmniej dawać. Dystrybucja państwowa nigdy nie wychodzi na dobre.

Polacy obawiają się napływu emigrantów i związanych z napływem możliwych zamachów terrorystycznych. Jeśli pomagać emigrantom to na miejscu a nie wpuszczać do Polski.

Niezmieniony pozostaje trend, który wzrasta stale wraz z wchodzeniem w życie polityczne młodych pokoleń – trend wzmocnienia roli prezydenta RP. Młodzi wykształceni ludzie uważają, że przy systemie parlamentarno-gabinetowym nikt nie odpowiada za decyzje i tak prowadzona demokracja sprzyja powstawaniu licznych nieprawidłowości. Obecnie Prezydent Duda postrzegany jest jako osoba stojąca na straży konstytucji, osoba chyba jedyna z obecnego układu władzy która chce się odwoływać do głosu społeczeństwa.

Od dwóch lat utrzymuje się stały trend i to wzrastający, że Sądy nie realizują prawa ale są narzędziem politycznym oraz skorumpowanym i dlatego spada zaufanie do nich.

przypisek redakcyjny

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com