Dieta bł Bogumiła

Dieta bł. Bogumiła

CZYTELNICY NADESŁALI

  

Bogumił z Dobrowa, Bogumił Leszczyc (zm. pod koniec XII wieku) – błogosławiony Kościoła katolickiego (czczony również, jako”święty”), arcybiskup gnieźnieński, pustelnik, należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i jako arcybiskup nadał cystersom część swoich dóbr rodowych w Wielkopolsce na wsparcie ich misji w Prusach (tzw. fundacja dobrowska). Dokument księcia wielkopolskiego Władysława Odonica z 29 czerwca 1232 dotyczący tej fundacji jest zarazem jedynym, który wymienia jego imię. Po kilku latach ustąpił ze stanowiska metropolity i wycofał się do pustelni w Dobrowie, gdzie zmarł. W literaturze nie ma zgody, co do dokładnego czasu życia i posługi arcybiskupiej Bogumiła. Do naszych czasów przetrwała stuła Bogumiła, przechowywana w skarbcu archikatedry poznańskiej. Nadto jego relikwie znajdują się w Rzymie, Dobrowie, Uniejowie, Gnieźnie i Kole.

Błogosławiony Bogumił mniej znany jest z tego, że zalecał także dietę dla zdrowia:

– Pamiętaj o regularnych posiłkach nawoływał – jedz zawsze o tych samych porach, co trzy godziny, w ten sposób sprawisz, że przestaniesz w tłuszcz obrastać.

Na posiłki miały się składać: chleb, zupa z prosa, ryby, owoce, warzy­wa, mleko, ser i jajka. Jajek w dni postne nie podawano, popularne były za to śledzie, zwłaszcza w Ad­wencie i Wielkim Poście. A jeśli chodzi o spożywanie np. lebiody czy pałek wodnych to zapewniam, że dobrze przyrządzona pałka jest lepsza od sałaty. „Bób, wraz z grochem, ciecierzycą, wyką, soczewicą stanowił podstawę ludzkiego pożywienia aż do końca XIII wieku. A także: kapusta, sałata, cebula, rzepa, marchew, kucmerka.

Bł. Bogumił z mięs, których powinno się spożywać umiarkowanie zalecał wołowinę i chudą wieprzowinę a także kury, kaczki i owce. Tłustsze mięsa winny być jadane tylko zimą. Cały rok ludzie za to powinni spożywać ryby jako, że dla zdrowia się przyczyniają.

Z tłuszczy wskazywał masło, olej i oliwę zamiast tłuszczu świńskiego.

Chleb zalecał pszenny, żytni oraz z orkiszu ( ten przynajmniej do jednego posiłku).

Napominał by jeść marchew, cebulę a także groch i inne warzywa wówczas dostępne w tym fasola, pokrzywa, rzodkiew, groch, koper, kotewka, kapusta, dynia, marchew, chrzan, czerwone buraki, i seler.

Z owoców zalecał jedzenie śliwek zarówno świeżych jak i suszonych zimą, gdyż miały poprawiać trawienie ponadto winno się jeść jabłka, gruszki, jeżyny, owoce dzikiej róży, orzechy laskowe, kasztany, wiśnie, migdały, owoce pigwy i tarniny, orzechy włoskie oraz dużo jagód i poziomek.

Z przypraw polecał kminek, szafran, goździki, czosnek, gałkę muszkatołową, cynamon, bazylia, lubczyk, koper, pietruszkę, macierzankę, melisę oraz miód, sól, cukier, lecz jedynie w umiarkowanych ilościach.

Z zup zalecał zupę z prosa lub zupę z czerwonych buraków, które zalecał także jadać i gotowane i rozdrobnione z dodatkiem miodu lub chrzanu lub z octem.

Do picia zalecał piwo i wino, to ostatnie – zwłaszcza wino gronowe wytrawne z Węgier zmieszane z wodą a także ziołowe napary. Okowitę zalecał tylko jako nalewki do domowej apteczki.

Dieta ta jest mało znana a godna polecenia, gdyż jest to dieta zdrowa. Bł. Bogumił napominał by nie nadużywać alkoholu ani też nie „obżerać się w nadmiarze”, gdyż jest to grzechem i szkodzi zdrowiu.

X Smakosz

   Kilka słów o sobie : jest księdzem katolickim, obecnie wikarym, a z wykształcenia także dietetykiem, z zamiłowania historykiem. Na czasopismo trafiłem przypadkiem i chciałbym w czasach wielu różnych cudownych diet pokazać dawne zdrowe diety różnych zakonów. Były to diety zdrowe i godne polecenia gdyż mnisi dożywali osiemdziesiątki podczas gdy średnia wieku była około 50 lat.

To co chce zaproponować to proste i tanie diety, łatwe do stosowania w każdym domu. Jeśli redakcja zgodzi się na publikacje moich materiałów przedstawię wiele zdrowych i dobrych diet.

Szczęść Boże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com