dieta-nordycka

Dieta Nordycka

Dieta nordycka stosowana jest głównie przez ludność zamieszkałą na północy Europy. Ukształtowana została przez klimat rejonu Skandynawii. Opiera się przede wszystkim na naturalnych, lokalnych produktach, pozwala schudnąć oraz zapobiega wielu chorobom. Ponadto, dzięki wykorzystaniu produktów, które są powszechnie dostępne w tym klimacie, dieta nordycka staje się łatwo dostępnym modelem żywienia. Dieta nordycka, która jest również nazywana dietą północną, to dość nowy sposób żywienia. Została opracowana przez Arne Astrupa, pracującego naukowo doktora na Wydziale Żywienia Człowieka Uniwersytetu w Kopenhadze oraz założyciela duńskiej restauracji Noma, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Jest dietą prostą, bazującą na lokalnie dostępnych produktach naturalnych i dostosowana do naszej szerokości geograficznej. Bardzo korzystnie wpływa na układ krwionośny, serce, a także dzięki zastosowaniu odpowiednich składników, wspomaga pracę mózgu. Ponadto pomaga w walce z otyłością i obniża poziom cholesterolu we krwi. Dane statystyczne pokazują, że dieta nordycka dobrze wpływa na problem nadwagi i otyłości. Okazuje się, że ludność Skandynawii i północnej Europy, jest jedną z populacji najszczuplejszych w Europie.

Pierwszą zasadą diety nordyckiej jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenie spożycia żywności roślinnej. Dieta północna stawia na zboża, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, fasolka, ciecierzyca), jest obfita w warzywa i owoce. Zdrowym i smacznym uzupełnieniem diety są orzechy, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Posiłki wzbogacane o produkty mięsne zgodnie z zasadami diety nordyckiej należy spożyć 3 razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że mięso oraz ryby powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Popularna jest również dziczyzna. Wskazane jest zwiększone spożycie ryb i owoców morza, które bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe poprawiające profil lipidowy i chroniące serce. Są także źródłem witaminy D, której odpowiednia podaż, zapobiega osteoporozie. Dieta nordycka bogata jest w produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, pestki, posiadające bardzo dużą ilość błonnika. Północny sposób żywienia preferuje wysokie spożycie roślin strączkowych, warzyw kapustnych, ziemniaków, owoców. Natomiast wszystkie produkty przetworzone, białe pieczywo, masło, smalec, alkohol i słodycze powinny zostać ograniczone. Kolejną cechą charakterystyczną diety nordyckiej jest spożywanie lokalnych produktów, które dostępne są w danym regionie, często pochodzących z terenów nieskażonych, niezamieszkałych i niedotkniętych przemysłem. Produkty, które rosną dziko i pozyskiwane są z rejonów niezamieszkałych, są szczególnie wartościowe i zdrowe. Ograniczenie spożycia mięsa daje możliwość włączenia do codziennego jadłospisu większej ilości nasion roślin strączkowych (ciecierzycy, soczewicy i fasoli), warzyw, owoców, ziemniaków, produktów z pełnego ziarna oraz orzechów. Wyniki badań wskazują, że spożycie minimum 600 g owoców i warzyw dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, nadwagi, otyłości oraz niektórych nowotworów.

Jakie produkty należy stosować? – Należy spożywać potrawy przygotowane z takich produktów, jak jabłka, gruszki, śliwki, jagody, borówki, kapusta, marchewka, buraki, ziemniaki, szpinak i fasola. Wśród produktów zbożowych powinny dominować: pieczywo pełnoziarniste i razowe, owsianka oraz makarony. Do diety włączyć należy także ryby morskie, takie jak śledź, makrela i łosoś, oraz chude gatunki mięs: kurczaka, indyka, jagnięcinę, mięso zwierząt łownych oraz niewielkie ilości mięsa czerwonego, wieprzowiny i kiełbas. Z produktów nabiałowych zaleca się mleko oraz chude sery. Dozwolony jest tłuszcz w postaci oleju rzepakowego, margaryny roślinne oraz orzechy, będące dobrym źródłem jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Włączenie tych produktów żywnościowych spowoduje, że spożycie białka, węglowodanów i błonnika pokarmowego będzie większe, a tłuszczu ogółem i nasyconych kwasów tłuszczowych mniejsze niż w diecie zwykłej.

Dieta nordycka jest sposobem żywienia uważanym za jeden z najzdrowszych na świecie. Opiera się na ekologicznych, naturalnych i regionalnych produktach oraz dużej ilości warzyw i owoców. Stawia na produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz ryby i owoce morza. Nie tylko pomaga uporać się z niechcianymi kilogramami, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie.

Na podstawie danych gromadzonych przez 12 lat opublikowano pracę, w której oceniono nawyki żywieniowe, wskaźniki antropometryczne oraz styl życia około 57 000 Duńczyków. Na podstawie produktów typowych dla diety nordyckiej wyznaczono wskaźniki zdrowotności diety poszczególnych osób. Do produktów wykazujących działanie prozdrowotne zaliczono: chleb żytni, owsiankę, ryby, warzywa korzeniowe, kapustę, jabłka i gruszki. Dwa produkty uznano za szczególnie korzystne, ponieważ przyczyniały się do zmniejszenia śmiertelności. W przypadku mężczyzn takie działanie wykazywał chleb żytni, a w przypadku kobiet warzywa korzeniowe.

JAS

www.000webhost.com