koty-a-ksiezyc

Koty a księżyc

Choć koty uwielbiają mieszkać w naszych domach, tak naprawdę nigdy nie zostały w pełni udomowione. Wciąż są na poły dzikimi zwierzętami. Wiele się mówi, że w trakcie pełni księżyca psy i wilki wyją do niego a jak zachowują się koty Przez setki, tysiące lat w okresie trwania pełni Księżyca ze zwierzakami dzieją różne dziwne rzeczy – przynajmniej tak twierdzą ich właściciele czy świadkowie takich wydarzeń. Czy faktycznie Księżyc ma jakiś wpływ na naszych pupili, a jeśli tak, to jaki? Sprawdźmy.

Dziś większość takich rzeczy pochodzi albo od weterynarzy, albo od właścicieli zwierzaków, a mało już, kto wierzy w magiczny wpływ Księżyca w pełni, jak to było przed wiekami. Co jednak interesujące, w trakcie pełni zwiększa się ilość przypadków zachorowań wśród zwierząt. Jeden weterynarz przyjął 4 koty w odstępstwie 30 minut – wszystkie miały problem z pęcherzem. Inny weterynarz ze śląska stwierdza, że w czasie pełni właściciele przynoszą koty, które wyskoczyły z okna, choć nigdy tego nie robiły. Inny przypadek to również kot, który przez lata bawił się sztucznymi myszami, nagle… postanawiając jedną z nich ją zjeść. Co oczywiste – skończyło się na operacji.    W trakcie pełni właściciele zwierzaków opisują przypadki, w których ich pies czy kot zdawał się kogoś obserwować, np. na kanapie. A nawet więcej – bawił się z nim, lub zachowywał jakby był głaskany. Miało to zawsze miejsce tylko w tych konkretnych dniach. Znawcy tematu sugerują, że wówczas zwłaszcza koty łatwiej widzą i nawiązują kontakt ze światem pozazmysłowym w tym duchami. Zdarzają się też koty, które stają się super aktywne lub wręcz agresywne w tym okresie. Są też takie, które spacerują w nocy, lub biegają po całym domu, jakby ktoś je gonił. Jeszcze inne wskakują na okna lub będąc na dworze patrzą na księżyc, obnażają kły i warczą, agresywnie mruczą lub  miałczą. Ostatnio w ubiegłym miesiącu grupę kilku kotów miałczących do księżyca zaobserwowano w okolicy ulicy Telefonicznej w Łodzi.

W Niemczech grupa behawiorystów skupiona w programie Maud zbadała relacje historyczne dotyczące zachowania się zwierząt w poszczególnych fazach księżyca. Najstarsze zapisy pochodzące jeszcze z Egiptu  mówią, że koty w trakcie pełni zbierały się na dachach i miałczały do niego witając boginię. Także marynarze od XV wieku wielokrotnie opisywali, że pokładowe koty niekiedy w trakcie pełni na pokładach statków miałczały lub mruczały do niego.

Szwedzcy naukowy odkryli, że koty domowe akumulują w swym organizmie pochodzące z kurzu związki chemiczne, odpowiedzialne za zaburzenia pracy tarczycy. Te same substancje mogą powodować schorzenia u małych dzieci. Substancje, o których mowa to uniepalniacze bromowane i występują dość powszechnie w kurzu. Przebywając w domu, koty wchłaniają duże ilości uniepalniaczy bromowanych. Tym samym pełnią funkcję domowego oczyszczacza. Choć same są narażone na zachorowanie, to zmniejszają ryzyko choroby u dzieci i innych domowników, proces ten nasila się w trakcie pełni.

Przed wojną powód tego zachowania próbował wyjaśnić Stanisław Balcerek, tłumacząc to wpływem przeciągania naszego satelity na wodę jaka znajduje się organizmach zwierząt. Faktycznie jednak do chwili obecnej nie ma naukowego wyjaśnienia tego dziwnego zachowania się naszych pupili.

AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com