Lasy

Lasy

Mamy lato czas wybrać się na wycieczkę do lasu. Ale co to jest las?

Najprościej to kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują. Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Charakteryzuje się uwarstwieniem pionowym, w lesie szpilkowym dość prostym (warstwa koron, warstwa krzewów, warstwa runa). Las spełnia ważną rolę w regulacji stosunków wodnych na danym terenie. Na obszarach wylesionych często zdarzają się powodzie, a w górach lawiny śnieżne i błotne. Większość lasów w Polsce to lasy sztuczne, wyhodowane przez człowieka.

W okolicach Łodzi spotykamy lasy liściaste, lasy sosnowe i lasy mieszane praktycznie nie występuje las pierwotny.

Las liściasty, las właściwy, las z dominacją w drzewostanie drzew liściastych należących do roślin okrytonasiennych, bez udziału lub tylko z niewielką domieszką gatunków drzew iglastych. Dominują w nich buki, dęby, graby i lipy z domieszką brzozy brodawkowatej a rejonach podmokłych także olchy. Ze względu na zazwyczaj silne zacienienie dna lasu w okresie letnim, charakterystyczne dla lasów liściastych jest także bujnie rozwinięte runo w okresie wiosennym. W odróżnieniu od lasów iglastych cechują się one też luźniejszą strukturą, co wraz z żyzną, próchniczną glebą powstającą dzięki opadającym liściom sprzyja bujniejszemu rozwojowi podszytu i runa, a także fauny glebowej. Zróżnicowanie struktury przekłada się zwykle na zwiększenie zróżnicowania gatunkowego tych lasów (wyjątkiem są naturalnie ubogie strukturalnie i gatunkowo buczyny).

Las mieszany – siedliskowy typ lasu występujący na nizinach i zajmujący na terenie Polski ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych, głównie żyźniejsze gleby typu bielicowego lub brunatnego: piaski gliniaste oraz gliny piaszczyste. Dla siedliska lasu mieszanego głównymi gatunkami drzew są: dąb szypułkowy, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew z domieszką brzozy .

Las iglasty, bór – jest to las, w którym wszystkie albo większość drzew to drzewa iglaste Bory występują przede wszystkim na glebach bielicowych w klimacie umiarkowanym. Dominującymi gatunkami drzew są tu: różne gatunki sosen, modrzewia, świerków oraz drzew liściastych takich jak osika, jarząb i brzoza. Natomiast w runie leśnym można spotkać przede wszystkim borówki, wrzosy lub jagody czarne. Jeśli teren, na którym znajduje się las, jest bardzo podmokły to głównym charakterystycznym gatunkiem rosnącym w runie leśnym jest bagno zwyczajne (Ledum palustre) oraz mchy.

Takie lasy występują w okolicach Łodzi, to znaczy kompleks leśny w okolicach Grotnik i Zgierza. Urokliwe lasy do których można dojechać pociągiem w przeciągu pół godziny lub samochodem w dwadzieścia minut. Oferują bardzo dobry klimat i liczne miejsca w których można pozbierać jagody oraz wiele grzybów. W lasach tych można spotkać też zające, lisy a nawet dziki. Na polankach możemy zobaczyć sarny, które nad ranem wychodzą na pola. Tym, którzy chcą wybrać się na grzyby w Łodzi polecamy sprawdzone przez doświadczonych grzybiarzy miejsca „las Grotnikowski”, dokąd warto się udać, by oprócz przyjemnego spaceru w lesie, wrócić do domu z koszykiem pełnym dorodnych kurek, koźlaków czy prawdziwków a już się zaczęły.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com