Społeczne koszty inwestycji

Społeczne koszty inwestycji

Na ogół widzimy piękne banery jak to miasto czy gmina zmienia się z funduszami europejskimi i ile to jego władze dokonały. Podobnie jest w Łodzi ale czy ktoś zadał sobie pytanie jakie społeczne koszty tej inwestycji? Większość mieszkańców nie wie i widzi tylko efekt końcowy.

Fundusze unijne nie pokrywają całości inwestycji i gmina musi znaleźć na to także wkład czyli własne fundusze więc Radni z reguły na wniosek zarządu uchwalają podwyższenie podatków od nieruchomości, czynszów i innych opłat lokalnych. Bo najłatwiej jest sięgać do kieszeni mieszkańca czyli podatnika. Drugim niezauważanym kosztem takowej inwestycji jest koszt utrudnień komunikacyjnych jakie się pojawiają z budową a wiec korki a w nich samochody spalają dodatkową benzynę wiec znów jest to opłata z kieszeni mieszkańca także ci którzy jeżdżą komunikacją miejską ze względu na przedłużenie czasu przejazdu musza kupować dodatkowe bilety wiec znów ponoszą dodatkowe koszty. Obliczyliśmy, że w Łodzi od 2013 roku jej mieszkańcy ponoszą koszty rzędu 98 złotych miesięczne  za przebudowę dróg, nowy dworzec i temu podobne inwestycje lecz o nich nikt nie mówi. Koszty te wzrosną w następnych latach, gdyż prócz czynników opisanych powyżej jest jeszcze jedne aspekt, że miasto zaciąga kolejne kredyty, które to my mieszkańcy będziemy musieli spłacić. Zarządy miast jak i radni nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji zadłużając nasza wspólną własność.

Podobnie ma się przynajmniej w Łodzi z programem rewitalizacji kamienic. Prezydent miasta mówi o nowych funkcjach remontowanych obiektów, o nowym ich przeznaczeniu ale co z ludźmi, którzy je zamieszkują?

Czy skorzystają na tym?   Niestety nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *