Trump w Polsce

Trump w Polsce

Prezydent USA Donald Trump 5 lipca wieczorem przyleciał do Polski.

Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza, a na zakończenie swojej krótkiej wizyty w Polsce prezydent USA Donald Trump wygłosił długo oczekiwane przemówienie na placu Krasińskich. Podkreślił w nim między innymi, że Stany Zjednoczone „stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej”.

Wizyta prezydenta USA była okazją do rozmów bilateralnych z Polską. Donald Trump spotkał się z Andrzejem Dudą. Prezydenci najpierw rozmawiali w cztery oczy, a następnie w szerszym gronie razem ze współpracownikami. Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda mówił, że głównymi tematami ich rozmów było bezpieczeństwo, współpraca w ramach NATO, modernizacja polskiej armii oraz energetyka. „Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieków łącza naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner” – mówił na konferencji Donald Trump. Jednym z najważniejszych aspektów pobytu Donalda Trumpa w Polsce był jego udział w szczycie Trójmorza. Inicjatywa, której przewodzi prezydent Andrzej Duda wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, zyskała dzięki temu większy rozgłos i prestiż. Co więcej, idea Trójmorza zaczyna przekładać się na rzeczywiste projekty mające usprawnić infrastrukturę w Europie środkowej. Na szczycie mówiono między innymi o dostawach amerykańskiego gazu, który miałby być przesyłany korytarzem transportowym między Świnoujściem a wyspą Krk w Chorwacji. – Jeśli ktoś z was potrzebuje energii, wystarczy, że do nas zadzwonicie – mówił Donald Trump podczas szczytu Trójmorza. – „Wspieramy wasze dążenia do większego dobrobytu i bezpieczeństwa. Wspieramy waszą inicjatywę rozbudowania infrastruktury. Cieszymy się na tę historyczną okazję do pogłębienia ekonomicznego partnerstwa z waszym regionem” – dodał prezydent. Polskę za jej decyzje, aby w tym tygodniu ruszyć z zakupem od USA sprawdzonych w boju rakiet Patriot, najlepszych na całym świecie – powiedział Donald Trump.

Donald Trump nie jest politykiem lubianym w Europie, jednak w Polsce każda wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych wiąże się z ogromnym zainteresowaniem społecznym. Polacy byli bardzo serdeczni dla prezydenta i jego małżonki, towarzysząc im na każdym kroku. Prezydent Donald Trump w swoim przemówieniu na Placu Krasińskich zaznaczył, że siła Zachodu nie wynika z zamożności czy technologii, a z wartości, które wyznaje. – „Możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń na ziemi, natomiast, jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to wtedy będziemy słabi i wtedy nie przetrwamy. Jeżeli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał, niech przybędzie do Polski” – zaznaczył Donald Trump w swoim przemówieniu.

Donald Trump wielokrotnie nawiązywał do wiary i jej znaczenia w zachowaniu własnej tożsamości. Prezydent wspomniał o mszy pod przewodnictwem Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 r., kiedy na Placu Zwycięstwa zgromadził się ponad milion Polaków.  – Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem: „my chcemy Boga” – podkreślił prezydent USA, nawiązując do wydarzenia sprzed lat. Prezydent Donald Trump wiele razy mówił o Polsce, jako o kraju, z którego przykład powinny brać pozostałe kraju Starego Kontynentu. Polska jest jednym z niewielu krajów NATO wywiązujących się z finansowych zobowiązań względem Sojuszu, co nie umknęło uwadze prezydenta Stanów Zjednoczonych. – „Dziękuję wam, dziękuję ci Polsko. Muszę powiedzieć, że przykład, który pokazaliście, jest naprawdę wspaniały” – powiedział prezydent.

W rozmowach kuluarowych związanych z wizyta Prezydenta USA mówiło się o Trójmorzu oraz o stworzeniu przeciwwagi dla dominacji Niemiec w Europie oraz o przeciwdziałaniu migracji islamskiej i zwalczaniu islamskiego terroryzmu. Nasz korespondent ustalił także, że obecna administracja amerykańska nie będzie już rozmawiała z Komisją Europejską ale z poszczególnymi krajami, nawiązując dwustronne umowy.

 

Jakie były oczekiwania Polaków?

Przede wszystkim wzmocnienie obronności naszego kraju i zakup nowego sprzętu, wzmocnienie niezależności energetycznej. Rakiety Patriot są dobre ale nie jest to już sprzęt najnowszej generacji i Polacy oczekują iż otrzymamy znacznie nowocześniejsze wyposażenie. Kwestia wiz nie jest dla Polaków najważniejsza – wyjaśnienie jest proste, lepiej żeby wiz nie było ale nie ma dużej emigracji do USA oraz ruch migracyjny czy to biznesowy czy to turystyczny jest stosunkowo niewielki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com