Wilki i ewolucja

Wilki i ewolucja

Zgodnie z teorią ewolucji Darwina ewolucja to przypadek, a nowa cecha – mutacja – pojawia się nagle i jeśli jest korzystna to osobniki w nią obdarzone rozwijają się lepiej i przekazują ta cechę nowym pokoleniom.

W Kolumbii Brytyjskiej na terenie Kanady żyje jednak podgatunek wilka szarego, który przeczy ty, prawom. „Wilk przybrzeżny”* jest przykładem ewolucji tego gatunku: jest mniejszy niż jego pobratymcy, lepiej pływa, a jego palce w przednich i tylnych kończynach maja szersze fałdy skórne. Żywi się często rybami i doskonale poluje na łososie kiedy te płyną na tarło, ale zjada tylko głowę wiedząc, że ryby zawierają larwy groźnego pasożyta tasiemca, który by je zabił – jest to już świadoma ewolucja. Nie koniec na tym! Podobnie jak u wydr, bobrów czy fok ich włosy sierści są spłaszczone, co ułatwia pływanie. Można by powiedzieć, że potwierdza to dobór naturalny, ale część zwierząt ma włos okrągły, lecz ich szczenięta rodzą się z włosem spłaszczonym, zaś szczenięta rodziców z włosem spłaszczonym także rodzą się z włosem okrągłym, więc cecha ta nie jest jeszcze utrwalona. Głowa wilka przybrzeżnego jest nieco inna niż u pozostałych odmian, co ułatwia łowienie ryb. Wilki linieją, lecz naukowców zaskoczył fakt, że latem włos wilka jest spłaszczony a na zimę porastają one włosem okrągłym. Jeśli zima jest łagodna i wilki częściej przepływają z wyspy na wyspę lub stały ląd to nawet na zimę porastają włosem płaskim tak jakby wiedziały, jakie okrycie będzie im najbardziej potrzebne.

Naukowcy zaczęli zastanawiać się jak szybko postępują te zmiany ewolucyjne. Teoretycznie ssaki lądowe potrzebowały prawie 50 milionów lat, aby stać ssakami morskimi. Badania prowadzone są od trzydziestu lat, lecz Indianie obserwowali wilki znacznie dłużej, w ich legendach wilki nauczyły się łowić ryby od niedźwiedzi a jeść tylko głowy ryb nauczyły się jeszcze przed przybyciem białych ludzi.

Te legendy poddano analizie i ku zaskoczeniu naukowców zmiany ewolucyjne nastąpiły zaledwie przeciągu niecałych trzech tysięcy lat. Tak wiec ewolucja w tym przypadku toczy się celowo a nadto bardzo szybko i nie jest dziełem przypadku.

 

Tansaman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com