ekspresik 166/17

Ekspresik

Wszystko, co dotychczas wmawiano nam w kwestii Syrii było kłamstwem. Z biegiem lat wyszło na jaw, że w 2011 roku w Syrii wcale nie miała miejsce rebelia – bunt mieszkańców przeciwko dyktaturze Baszara Assada. Wojna domowa w Syrii była w rzeczywistości zaplanowaną akcją przeciwko rządowi i obcemu państwu, za którą stoi między innymi Arabia Saudyjska, Katar,Stany Zjednoczone i Turcja.

Kolejne potwierdzenie Biblii. Jak pokazały badania, ceramiczne naczynie pochodzi sprzed 3 tysięcy lat – z epoki, kiedy Izraelem rządził Salomon, słynny prorok i syn króla Dawida. Dotychczasowa wiedza na temat tego władcy, którego głównym atrybutem była mądrość, oparta była głównie na zapisach znajdujących się w Starym Testamencie – Pierwszej Księdze Królewskiej oraz Drugiej Księdze Kronik. Znalezisko, które tak zachwyciło ekspertów, odkryto na terenie Jerozolimy w lipcu ubiegłego roku.

Znajduje się na nim napis złożony z liter stosowanych w Ofel, miejscu stanowiącym pierwszą dzielnicę Jerozolimy podczas rządów Dawida oraz Salomona. Według jednego z badaczy, zapis stanowi starożytną odmianę hebrajskiego. Zgodnie z interpretacją, znajdujący się na fragmencie dzbana napis „yah-yin chah-lak” to rodzaj etykiety, który oznacza wino niższej jakości. Według archeologów, odnalezienie tak starego odłamka, które opatrzone jest znakami pisma to dowód na to, że już wtedy funkcjonowała tam znakomicie rozwinięta cywilizacja.

Dowody na kontakty z Ameryką przed jej odkryciem przez Kolumba. Na północny wschód od San Lorenzo naukowcy znaleźli nasiona maku (Papaver somniferum L.), badania izotopowe wskazują, że pochodzą z około XVI wieku p.n.e. Ponieważ mak lekarski wywodzi się z Azji Mniejszej, z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i z Afryki Północnej – prawdopodobnie pochodzi od gatunku P. setigerum, w stanie dzikim nie występuje, znany już był w starożytności i stosowany do uśmierzania bólu musiał zostać przywieziony do dawnego imperium Olmeków z Afryki.

W piramidzie Cheopsa właśnie odkryto tajemniczą komorę. Jakie jeszcze tajemnice kryje ten najcięższy budynek świata?

Emigranci demolują Brukselę – aż 71 osób zatrzymała podczas sobotnich starć w Brukseli belgijska policja. Wiadomo już, że większość zatrzymanych to młodzi imigranci – głównie z Libii. Powodem zamieszek było ujawnienie, że w Libii nadal praktykowane jest niewolnictwo.

ISIS grozi = Do sieci trafił kolejny propagandowy plakat terrorystów, według którego do zamachu może dojść na jednym z tegorocznych jarmarków bożonarodzeniowych. Podobnych do tego z Berlina, gdy dżihadysta wjechał w tłum ludzi skradzioną ciężarówką. Trwają spekulacje czy atak nastąpi w Londynie czy też w innym miejscu.

Mieszkańcy są zaniepokojeni. Na terenie Parku Skaryszewskiego w Warszawie od lat niemal za przyzwoleniem władz stolicy działają jawnie prostytuujący się homoseksualiści. Według mieszkańców władze Warszawy od lat były informowane o tym procederze oraz o grupach przestępczych zajmujących się na tym obszarze sutenerstwem w tym także dostarczaniem nieletnich chłopców dla homoseksualistów i pedofilii, nic z tym jednak nie robiły. „Ratusz chroni homoseksualistów i pedofilii” – tak twierdzi jedna z mieszkanek Warszawy.

Polacy chcą wzmocnienia uprawnień głowy Państwa! Aż 74% respondentów jest za przyznaniem Prezydentowi pełnej władzy w powoływaniu i odwoływani sędziów, powierzeniu mu polityki zagranicznej i zwiększenie jego kompetencji, jako naczelnego zwierzchnika siły zbrojnej. Badania przeprowadzono na losowo wybranej grupie 3.000 osób drogą telefoniczną.

Z badań przeprowadzonych przez Vertikle wynika, że prawie 90% Polaków chce wzmocnienia liczebności armii oraz systematycznego wzrostu na nią wydatków.63% respondentów mieszkających na wsiach i małych miasteczkach widziałby armię powyżej 200 tysięcy ludzi, podczas, gdy w dużych miastach 54% było za armią do 200 tysięcy ludzi. Nie ma prawie różnic w liczebności obrony cywilnej51% w dużych miastach za 50 tysiącami i 53 % na wsiach. 70% respondentów wiejskich chce wzmocnienia przede wszystkim obrony rakietowej i lotnictwa, natomiast respondenci miejscy 73% widziałby wzmocnienie floty – w tym podwodnej – oraz sił szybkiego reagowania. 16% respondentów jest za przywróceniem obowiązkowej służby, 23% za daniem szans różnym oszustom i drobnym kryminalistom zamiast odbycia kary więzienia skazania na służbę wojskową. 33% respondentów chwali Macierewicza za zakupy na rzecz Polskiej Armii 36% ocenia je źle. Badania przeprowadzono w dniach 0d 2 do 15 listopada 2017 r. drogą sondy ulicznej na grupie 25 tysięcy Polaków.

Katarzyna Lubnauer 25 listopada pokonała Ryszarda Petru i została nową szefową partii Nowoczesna. Posłanka już zapowiedziała reformy, których chce się podjąć. Większość internautów komentuje tak te wybory: „A pamiętacie jak kłamała, kiedy przywódca Petru pojechał na Maderę.? Dziękuję tej pani. Nie wierzę w ani jedno jej słowo. Kłamała bez zmrużenia oka.” „ chłopo-kobyła i oszustka paskudne babsko z rozdartą mordą” – podobnych wpisów internetowych jest ponad 17 tysięcy. Sondaż przeprowadzony na zlecenie mediów niezależnych wskazał na spadek popularności partii Nowoczesna po dokonanej zmianie na stanowisku kierowniczym o 1 punkt procentowy.

Teleskopy NASA wychwyciły moment w którym „czarna dziura” znajdująca się 324 tysiące lat świetlnych od Ziemi wyrzuciła z siebie masywny obiekt nieznanego pochodzenia. Oznacza to jedno, że dotychczasowa teoria mówiąc, że grawitacja „czarnej dziury” uniemożliwia nawet opuszczenia fotonom światła okazała się znów błędna.

Najstarsze ślady obecności przodków człowieka na terenie Polski odkryto w Kończycach Wielkich koło Cieszyna. Znaleziono tam narzędzia krzemienne sprzed ok. 800 tys. lat, wykonane przez Homo erectus. W żwirowni w Kończycach Wielkich koło Cieszyna u wylotu Bramy Morawskiej od początku lat 80. XX w. prowadzone były badania geologiczne. Kilka lat temu, obrębie ścian jednego z wyrobisk, natrafiono na ponad 40 odłamków krzemienia. Część z nich wyglądała na prymitywne narzędzia, okazały się najstarszymi tego typu zabytkami na północ od Karpat i Sudetów. Zespół prof. Wójcika datował odkrycie dwoma metodami: metodą paleomagnetyczną i paleobotaniczną. Te dwie metody dały pewność, że te odkrycia mają więcej niż 800 tys. lat. „Ciekawe jest to, że Homo erectus w Polsce pojawił się w okresie stosunkowo chłodnym. To był krótki pobyt, Homo erectus się tutaj nie osiedlił, prawdopodobnie tylko penetrował przedpole Karpat” – zaznacza paleogeograf Waga. Analiza geologiczna stanowiska dowiodła, że narzędzia znajdowały się w warstwie piasków rzecznych leżących nieco poniżej tzw. linii Matuyama-Bruhnes, datowanej na 778 tys. lat. Linia Matuyama-Bruhnes jest świadectwem zmiany biegunów ziemskiego pola magnetycznego. Zjawisko bowiem to pozostawiło swój ślad w skałach. Przy okazji linia Matuyama-Bruhnes stała się wygodnym wskaźnikiem do datowania tak starych zabytków archeologicznych, jak te odkryte w Kończycach.

Niektóre dinozaury przetrwały wielkie wymieranie nawet o 700 tys. lat – piszą naukowcy na łamach periodyku „Geology”. Naukowcy z kanadyjskiego University of Alberta ustalili wiek skamieniałości dinozaura znalezionej w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że kość udowa tego hadrozaura pochodzi sprzed 64,8 mln lat. Wielkie wymieranie dinozaurów, spowodowane najprawdopodobniej uderzeniem w Ziemię potężnej planetoidy, datuje się na 65,5-66 mln lat temu. Zespół, kierowany przez Larry’ego Heamana, zastosował nową technikę datowania, bazującą na pomiarze radioaktywności skamieniałości w oparciu o pierwiastki uranu i ołowiu. Ta metoda pozwala nie tylko na określenie bezwzględnego (niezależnego od datowania warstw geologicznych) wieku skamieniałości, ale również na ustalenie rodzaju pożywienia dinozaura. Zdaniem Heamana, mimo globalnego kataklizmu, na niektórych obszarach wegetacja mogła nie doznać poważnego uszczerbku. Tam właśnie mogły przetrwać różne gatunki hadrozaurów. Badacz zastanawia się również, jak kataklizm przetrwały złożone jaja dinozaurów. Heaman podkreśla, że nową metodę datowania należy zastosować też do innych skamieniałości. Być może okaże się, że w wielu przypadkach są one młodsze niż styk kredy i trzeciorzędu, który wyznacza czas katastrofy. Wówczas trzeba będzie zrewidować dotychczasowy punkt widzenia na zagładę dinozaurów. Czy dinozaury mogły żyć w czasach, w których istnieli już ludzie? Paleontolodzy mówią: „To niemożliwe!”. Znalezisko w Utah dostarcza jednak innych dowodów. Rysunek odnaleziony w formacji Kachina Bridge w stanie Utah od dłuższego czasu wzbudza kontrowersje i dyskusje. Nie wiadomo, co dokładnie przedstawia. Na pierwszy rzut oka – nieporadnie wyrytego w skale dinozaura (specjaliści twierdzą, że najprawdopodobniej jest to jeden z roślinożernych, wymarłych gadów – diplodok).

Po dwóch kolejnych latach naukowcy z Cambridge podtrzymali swoje wcześniejsze odkrycie dotyczące 145 genów z ludzkiego DNA, które poddaje w wątpliwość Teorię Darwina. Geny te nie mogły powstać w wyniku doboru naturalnego. Część zwolenników teorii UFO uważa, że gatunek ludzki został stworzony sztucznie poprzez implantacje genów. Inni bardziej konserwatywni naukowcy uważają, że mogą to być geny przyniesione z kosmosu chociażby poprzez meteoryty lub są pozostałością genów nieznanych istot, które mogły krzyżować się z gatunkiem homo sapiens.

Black Friday w Polsce – wielki mit. Te uczciwie przyznane 15% upustu cieszy, naprawdę. Ale kiedy chwilę później podglądam Stany Zjednoczone z ich upustami na poziomie 60% na produkcie, o który zabijaliby się wszyscy, to jednak mam takie delikatne uczucie zazdrości. Mamy w Polsce Black Friday, owszem, ale jednak dla ubogich przedsiębiorców. Na skromnie. Obecnie to reklama a nie prawdziwe upusty, średnio w skali kraju to upusty na poziomie zaledwie 1/5%. Wielu sprzedawców podnosi ceny by później zabłysnąć rzekoma obniżką.

Czy będzie nowa afera kamienicowa w Łodzi? Pewna grupa ludzi kierowana lub motywowana przez Jadwigę P. chce reaktywować spółkę i odzyskać Piotrkowską 113.

Niektórzy z polityków Nowoczesnej przyznają, że „III RP” jest kontynuacją „PRL” a nie „Drugiej RP”.
Tym samym ewentualne roszczenia odszkodowawcze od Niemiec, jako spadkobiercy prawnego III Rzeszy są niezasadne, bowiem PRL zrzekła się tych roszczeń.Aby można było się domagać roszczeń odszkodowawczych powinno się przywrócić konstytucje przedwojenną.

Popieram każda inicjatywę która działa ku dobru człowieka i szerzy patriotyzm i prawdę historyczną – tak komentuje działania ONR 23% Polaków.

Media piszą ostatnio o aferach kamienicowych w Warszawie czy Łodzi, natomiast pomijają inną aferę przy której te kamienicowe są niczym i przy której Skarb Państwa traci co najmniej 0,5 mld rocznie, a którą nikt się nie zajmuje. To tak zwane wirtualne waluty czyli Bitcointy. To jedna wielka pralnia pieniędzy, ale ponieważ nie jest tak nośna jak kamienice nikt się nią specjalnie nie zajmuje. Znawcy tematu – p. ekonomiści uważają, że ponad połowa zarabianych na nielegalnych maszynach do gry pieniędzy jest w ten sposób prana poprzez rachunki i wpłaty. Sposób jest bardzo prosty – na słupa albo tak zwanego „słonia” zakładane są wirtualne konta – kopalnie bitcointów, to oni wpłacają na nie pieniądze i to oni w razie czego wpadają. Faktyczni dysponenci pozostają zwykle nieznani bowiem swych słupów i ofiary poznają przez facebooka lub inne media społecznościowe tworząc swoje nieprawdziwe wizerunki.

Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, jeśli tylko wierzą i dbają o żywą więź z Bogiem, jak najbardziej należą do Kościoła, do tego Bożego Domu, który sam Bóg założył z myślą o naszym zbawieniu – podkreślabp Andrzej Czaja.

Trudności finansowe oraz niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji – to najczęstsze, według Polaków, problemy osób niepełnosprawnych – podaje w najnowszym raporcie Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Wśród najczęściej wymienianych problemów, jakie dotykają osoby niepełnosprawne, blisko połowa badanych wskazuje problemy finansowe (48%), a co trzeci (33%) – niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Więcej niż co czwarty ankietowany do najczęściej występujących problemów z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne zalicza brak pracy (23%) oraz bariery architektoniczne (22%), a co piąty – izolację społeczną, ograniczenie kontaktów (20%) oraz brak akceptacji i nietolerancję (20%).

Co trzeci z badanych Polaków popiera uznanie Jerozolimy za stolicę państwa Izrael, co czwarty jest temu przeciw, 45% uważa, że przyspieszy to proces pokojowy, 13% uważa, że będzie odwrotnie. 8% popiera działania Palestyńczyków, 59% jest im przeciwna.

Trump potępił porozumienia USA – Iran. Na to przemówienie w napięciu oczekiwano nie tylko w Teheranie, ale też w stolicach najważniejszych światowych mocarstw. W piątek Donald Trump przedstawił swoją strategię wobec Iranu. Ale wpierw nakreślił złowieszczy obraz tego kraju: to państwo zbójeckie, fanatyczny reżim, sponsor terrorystów i wspólnik Al-Kaidy. Wynegocjowane i podpisane przez rząd Baracka Obamy porozumienie z 2015 r. uratowało irański rząd przed rychłym upadkiem, po czym Ameryka wysłała do Teheranu dziesiątki miliardów dolarów, których Irańczycy mogą użyć na wspieranie terroryzmu. Na domiar złego Iran nie stosuje się do warunków porozumienia i „za kilka lat” może wyprodukować broń atomową.

Zamachowiec samobójca zaatakował kościół metodystyczny w Pakistanie – informuje CNN. Siedem osób zginęło, a ponad 20 jest rannych.

Obecnie, według niezależnego think tanku Instytutu Jerozolimskiego, 61 procent mieszkańców miasta jest Izraelczykami, a 36 proc. Arabami. 3% stanowią inne nacje chrześcijańskie. Jedynie niektóre z osiedli są zamieszkiwane wspólnie przez jednych i drugich, zdecydowana większość jest podzielona na zamieszkiwane przez jednych lub drugich.Według badań instytutów niezleżanych 65% mieszkańców Jerozolimy to Żydzi 30% to Arabowie. 7% inne nacje narodowe.

Europa odchodzi od socjalizmu – Chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) oraz FPOe zakończyły w piątek rokowania koalicyjne i w najbliższych godzinach mają ujawnić szczegóły porozumienia. Agencja Reutera komentuje, że Austria stanie się jedynym krajem Europy Zachodniej ze skrajnie prawicową partią w rządzie. FPOe będzie zarządzało ministerstwem spraw wewnętrznych,spraw zagranicznych i obrony narodowej. Sam Strache zostanie wicekanclerzem. Obie partie postawiły sobie za cel powstrzymanie muzułmańskiej emigracji, zwiększenie zatrudnienia w policji, redukcje biurokracji, zmniejszenie obciążeń podatkowych oraz uelastycznienie czasu pracy.

Jak będzie wniosek o uchylenie mojego immunitetu, to złożę immunitet; na razie nie ma żadnego wniosku, uważam się za człowieka niewinnego, nie przyjąłem od nikogo w życiu łapówki – powiedział senator PiS Stanisław Kogut. Oświadczenie to zostało wydane w związku z zatrzymaniem jego syna.

Zamach terrorystyczny na kiermaszu bożonarodzeniowym jasno pokazuje, że terroryści chcą zniszczyć całą europejską cywilizację chrześcijańską – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w pierwszą rocznicę zamachu w Berlinie. Peter Szijjarto, który przebywa obecnie z wizytą w Czarnogórze, podkreślił, że zamach ten świadczy nie tylko o tym, że terroryści chcą zniszczyć nasze życie codzienne, ale też unicestwić naszą wiarę, kulturę i całą europejską cywilizację chrześcijańską. Przypomniał też, że sprawca zamachu, w którym zginęło 12 osób, a 48 odniosło obrażenia, przybył do Europy jako nielegalny imigrant. Zdaniem Szijjarto, zamachy przeciwko europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej stanowią element procesu, do którego nie wolno dopuścić i dlatego należy podejmować wszelkie możliwe kroki przeciwko nielegalnej imigracji. Jak zaznaczył, szlak zachodnio bałkański był jednym z tych, którym docierało do Europy najwięcej nielegalnych imigrantów i dlatego jednym z najważniejszych zadań jest zadbanie o to, by pozostał on zamknięty.

Uruchomienie artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej nie nastąpi, ponieważ Węgry Viktora Orbana nie poprą żadnych działań przeciwko Polsce – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja prezes prawicy RP Marek Jurek. Odniósł się w ten sposób do planowanej decyzji ws. rzekomego naruszenia przez Polskę wartości UE. Komisja Europejska będzie decydować o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej mówiącego o naruszeniu wartości europejskiej Wspólnoty. Jest to konsekwencją ciągłego braku zrozumienia europejskich elit dla polskiej racji stanu.

Monument upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu stanie w Bielsku-Białej – zadecydowali we wtorek podczas sesji bielscy radni. Uhonoruje on także Ukraińców, którzy narażając własne życie ratowali Polaków. Uchwała o budowie monumentu została przyjęta przez bielskich radnych jednogłośnie. Jak powiedział PAP rzecznik magistratu Tomasz Ficoń, pomnik stanie na cmentarzu Wojska Polskiego jeszcze w tym roku.

Polityczne zmagania o gazociąg Nord Stream 2 zbliżają się do finału – pisze niemiecki dziennik „Die Welt”. Autor komentarza podkreśla, że należy powstrzymać realizację projektu, który powiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu. Autor podkreśla, że Rosja już teraz jest największym dostarczycielem gazu, ropy i kopalin zarówno dla Niemiec, jak i dla całej Europy, a wszystkie nowe magistrale mają prowadzić do Rosji. Według niemieckiego dziennikarza, zablokowanie budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk leży nie tylko w interesie Europy, lecz także Rosji dlatego, że zysk z eksportu gazu i ropy stanowi połowę wpływów do rosyjskiego budżetu. Gnauck uważa, że wpływy z handlu gazem i ropą pozwalają rosyjskiej elicie na bogacenie się, ograniczanie reform i rozbudowę aparatu policyjnego. Komentator ostrzega, że energia może być wykorzystana przez Rosję do realizacji agresywnych celów politycznych. Przypomniał też słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z 2009 roku, kiedy powiedział, że „handel gazem i ropą jest rosyjskim narkotykiem, a Nord Stream będzie największym dilerem tego narkotyku”.

Coraz więcej pacjentów z Polski korzysta z usług lekarzy w Czechach. Do tej pory najczęstszymi schorzeniami leczonymi za granicą były zaćma i choroby stawów. Teraz do grona pacjentów dołączyły osoby chcące skorzystać z zabiegów stomatologicznych. Polscy pacjenci decydują się na leczenie w Czechach ze względu na krótszy czas oczekiwania na zabieg. Okres ten wynosi kilka tygodni. Polacy są przyjmowani przez kilkadziesiąt czeskich gabinetów okulistycznych i ortopedycznych. Jak zaznacza Tomasz Pietrzak z kliniki w Ostrawie, w Polsce na zabieg oczekuje się czasami nawet kilka lat. Najwięcej pacjentów przyjeżdża do Czech z województw przygranicznych – opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. W ostatnim czasie szpital w Ostrawie zaczął przyjmować także pacjentów niepełnosprawnych, którzy chcą leczyć zęby. Zabiegi te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Głównymi klientami są podopieczni placówek opiekuńczych oraz Zakładów Pracy Chronionej. Do tej pory z możliwości leczenia zębów za granicą skorzystało około 500 pacjentów z Polski. Gabinety w Czechach często zajmują się transportem oraz załatwiają formalności związane z rozliczeniem kosztów z NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca wszystkie koszty tych zabiegów, badań czy terapii, które znajdują się w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Stany Zjednoczone przeznaczą ponad 200 mln dolarów na bazy lotnicze w Europie. Większość środków zostanie zainwestowana w bazy w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustawa o budżecie ministerstwa obrony USA na rok 2018 przewiduje przeznaczenie ok. 214 mln dolarów na naprawę i rozbudowę struktur i instalacji na terenie baz lotniczych w Europie. Chodzi m.in. o takie kraje jak: Rumunia, Łotwa czy Estonia. Zwiększenie gotowości bojowej sił USA i sojuszników w regionie ma na celu działania odstraszające wobec Rosji. Nieplanowane jest jednak wysłanie do tych baz amerykańskich żołnierzy lub lotników.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył w poniedziałek, przedstawiając strategię bezpieczeństwa narodowego USA, że po raz pierwszy odnosi się ona do „bezpieczeństwa ekonomicznego”. Powiedział też, że strategia bezpieczeństwa obejmuje budowę muru na granicy z Meksykiem. Zapowiedział zniesienie limitów na wydatki obronne. Podkreślił, że będzie reakcja na wyzwanie ze strony Korei Północnej.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani bronił w sobotę porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami i podkreślił, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie może go podkopywać, gdyż osiągnięte w związku z układem korzyści są nieodwracalne. Na mocy porozumienia z 2015 roku Iran zgodził się na ograniczenie swego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Tymczasem prezydent Donald Trump, który twierdzi, że Iran nie spełnia oczekiwań wynikających z porozumienia nuklearnego, ma w tym miesiącu poinformować o swojej decyzji w sprawie przyszłości udziału USA w układzie i może ogłosić wycofanie się swego kraju z tego porozumienia, co potencjalnie może zniweczyć umowę.

Japonia nałoży dodatkowe sankcje na Koreę Północną w związku z utrzymującym się zagrożeniem ze strony rozwijanego przez Pjongjang programu rakietowego i atomowego – oświadczył szef gabinetu japońskiego premiera, Yoshihide Suga. Jak przekazał, Japonia zamrozi aktywa kolejnych 19 koreańskich instytucji. Na początku grudnia Izba Radców, wyższa izba japońskiego parlamentu, przyjęła rezolucję potępiającą ostatni test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), przeprowadzony przez Koreę Północną. Rakieta spadła do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Po tym wydarzeniu premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że jego kraj zwiększy presję na Pjongjang do „maksymalnego poziomu”.

W Korei Północnej chrześcijanie wciąż żyją w katakumbach – informuje misjonarz pomagający Koreańczykom w ucieczce do Chin. Zdekonspirowanych chrześcijan komunistyczny reżim zabija albo zsyła na całe życie do obozów koncentracyjnych. Władza koreańska twierdzi, że są to obozy reedukacji poprzez pracę. Tak zwane „kwali su” analogiczne do gułagów – tłumaczy dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Północnokoreański reżim opiera się na kulcie jednostki i programowym ateizmie. Bardzo często urządzane są polowania na chrześcijan, którzy potajemnie gromadzą się na modlitwie. Jak wskazuje ks. Rafał Cyfka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, chrześcijan zabija się z największą brutalnością.

Przez słabe tegoroczne zbiory jabłek na polski rynek trafiło znacznie więcej koncentratu jabłkowego z Chin. Co więcej, w listopadzie zapłaciliśmy za chiński produkt dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. O sprawie piszą polskie i chińskie media. Wzmożony popyt na koncentrat doprowadził do ponad 8 proc. wzrostu sprzedaży tego produktu w Chinach. Problemem jest zbilansowanie podaży i popytu w handlu na rynku jabłek w Polsce, która jest jednym z największych producentów tych owoców na świecie. Ze względu na wiosenny spadek plonów w naszym kraju, wzrósł import koncentratu jabłkowego z Chin – potwierdza Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP.

Zacieśnianie relacji gospodarczych, kulturalnych i dyplomatycznych zakłada podpisana dziś w Sejmie umowa o partnerstwie strategicznym z Gruzją. Ze strony polskiej dokument podpisali marszałkowie Sejmu i Senatu, natomiast ze strony gruzińskiej przewodniczący parlamentu Gruzji.

Rosja utworzy nową armię. W przyszłym roku lotnictwo morskie oraz siły obrony przeciwlotniczej floty Pacyfiku zostaną połączone. Sztab nowej formacji będzie się mieścił na Dalekim Wschodzie – Kamczatce. Już w przyszłym roku Rosja rozpocznie tworzenie nowej armii. Złożą się na nią dwie dywizje – lotnictwo oraz siły obrony przeciwlotniczej. Główny cel nowej formacji: kontrola strefy powietrznej nad Kamczatką, Czukotą i regionem arktycznym. Lokalizacja w tym przypadku nie jest bez znaczenia. Rosja graniczy w rejonie Czukotki z Alaską, a tam stacjonują amerykańskie bazy morskie i lotnicze. Tworzenie nowej armii może być rosyjską odpowiedzią na działalność lotnictwa USA.

Tysiące pracowników zrzeszonych w trzech głównych związkach zawodowych wyszło we wtorek na ulice Brukseli, żeby zaprotestować przeciwko planowanej przez belgijski rząd reformie emerytalnej. Według policji w manifestacji wzięło udział 25 tys. osób. Pracowników poza nowym, punktowym systemem naliczania emerytur niepokoi też perspektywa podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, co ma obowiązywać od 2030 roku. Premier Belgii Charles Michel obiecał we wtorek podjęcie dodatkowych starań w celu wyjaśnieniu społeczeństwu decyzji rządowych. Nie ma jednak mowy o wycofaniu się ze zmian. Michel w konfrontacyjnym tonie oskarżył związki o to, że „sieją strach i szerzą kłamstwa”. Marsz, który rozpoczął się około godziny 11.00 w okolicy dworca północnego w Brukseli, przebiegał spokojnie. Manifestanci z flagami i transparentami przeszli przez centrum miasta do dworca południowego. Związkowcy z trzech głównych central – socjalistycznej FGTB, chrześcijańskiej CSC i liberalnej CGSLB – domagali się „uczciwej i godnej emerytury”. Dołączyli do nich politycy opozycji oraz ekolodzy. Reforma obniży emerytury Belgów nawet 300 euro, cięcia w emeryturach są spowodowane pogorszeniem się gospodarki Belgii oraz nadmiernym wydatkom na emigrantów arabskich.

Niemiecki urząd ochrony konkurencji i konsumentów (Bundeskartellamt) zarzuca Facebookowi nielegalne zbieranie różnego rodzaju danych użytkowników ze źródeł trzecich i wykorzystywanie w ten sposób swojej dominującej pozycji – podała agencja DPA. W ramach toczącego się postępowania administracyjnego urząd zarzuca Facebookowi, że „bez ograniczeń zbiera wszelkiego rodzaju dane użytkowników ze źródeł trzecich” i kojarzy je z ich kontami. Dzieje się tak na przykład w chwili, gdy użytkownik odwiedza stronę internetową, na której umieszczony jest przycisk „polub” Facebooka, nawet w niego nie klikając. Według szefa urzędu Andreasa Mundta, Facebook gromadzi i wykorzystuje informacje pochodzące z wyszukiwań na stronach internetowych. Jego zdaniem portal, jako podmiot dominujący na rynku, musi w swym modelu biznesowym wziąć pod uwagę to, że jego użytkownicy nie mają możliwości odejścia do innych mediów społecznościowych. Postępowanie w sprawie możliwego złamania prawa o ochronie danych osobowych toczy się przed niemieckim urzędem antymonopolowym od 2016 roku. Ostateczna decyzja spodziewana jest nie wcześniej, niż latem 2018 roku. Facebook od lat walczy z zarzutami dotyczącymi gromadzenia danych osobowych w różnych krajach europejskich. W zeszłym roku amerykański gigant przegrał sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, wytoczoną mu przez austriackiego prawnika Maxa Schremsa. Schrems na żądanie udostępnienia mu spisu jego danych, którymi dysponuje Facebook, otrzymał tysiące zadrukowanych stron, zawierających m. in. treści prywatnych wiadomości, które już dawno usunął ze swojej skrzynki odbiorczej. Kilka dni temu Schrems założył organizację pozarządową Nie Twoja Sprawa (ang. None of Your Business), której głównym zadaniem będzie pomoc osobom dochodzącym w sądach swoich praw związanych z ochroną danych osobowych.

www.000webhost.com