Ludzie pochodzą z Europy

Ludzie pochodzą z Europy

Teorie mają to do siebie, że przeważnie upadają. Jeszcze do niedawna wmawiano nam, że ludzkość miała swój początek w Afryce i to właśnie pierwotne hominidy, które dały początek rodzajowi ludzkiemu, a zamieszkujące ten kontynent postanowiły go opuścić około 200 tysięcy lat temu. Wszystko to w obliczu nowych zaskakujących odkryć paleontologicznych okazało się kompletną bzdurą. Jako pierwszy niezwykłego odkrycia w tym zakresie dokonał w 2002 r. polski paleontolog, dr Gerard Gierliński, który przebywał na wakacjach na Krecie. W trakcie jednego ze spacerów nad brzegiem morza zauważył niezwykłe ślady, który przypominały ludzkie. Po latach analiz doszedł do wniosku, że to ślady przodka homo sapiens. Okazało się, że ślady pochodzą sprzed 5, 7 milionów lat!

Według Teorii wyjścia z Afryki homo sapiens powstał około 300 tysięcy lat temu w Afryce i potem mniej więcej 40 tysięcy lat temu rozpoczął długą wędrówkę, w której zasiedlił cały świat. Teraz jednak okazało się, że najstarsze ślady hominidów na Czarnym Lądzie pochodzące z Etiopii mają 2,8 mln lat, więc odkrycie na Krecie dowodzi, że przodkowie ludzi pochodzą raczej z Europy niż z Afryki. Dodatkowym potwierdzeniem tej nowej teorii jest sensacyjne odkrycie z Niemiec. Oficjalna nauka uznaje, że najstarsi przedstawiciele gatunku Homo sapiens pojawili się w wyniku ewolucji około 400-250 tysięcy lat temu. Z biegiem czasu Homo sapiens rozprzestrzenił się na całym świecie, zastępując istniejące w innych regionach populacje Homo erectus i Homo neanderthalensis, uważanego za rodzaj wczesnej wersji człowieka rozumnego. Jednak ślad znaleziony w skamieniałości sprzed 5,7 miliona lat dodaje argumentów sceptykom wobec teorii afrykańskiej kolebki ludzkości. Według naukowców odcisk jest bardzo podobny do kształtu ludzkiej stopy, kształt palców, zwłaszcza kciuka, odpowiada rozmiarowi położeniu i kształtowi ludzkiego palca. Według nich odcisk jest niewątpliwie podobny do ludzkiej stopy. Podstawowa konkluzja tego znaleziska jest taka, że nasi przodkowie mogli przemierzać południową Europę i Afrykę Wschodnią. Eksperci uważają, że ślady pozostawiono na piaszczystym brzegu lub w delcie rzeki. Wiek skamieniałości określono dzięki analizom jednokomórkowych organizmów, otwornic (łac. Foraminifera) znalezionych wewnątrz skały osadowej. Powstały one w okresie, w którym Morze Śródziemne zostało na krótko wysuszone, co miało miejsce 5,6 milionów lat temu. Wiek znaleziska odpowiada okresowi geologicznemu późnego miocenu. Wtedy dzisiejsza pustynia Sahara była pokryta sawanną. Trawiasta roślinność rozciągała się od Afryki Północnej do wschodniej części Morza Śródziemnego. Ponadto trzeba zaznaczyć że wtedy, kiedy odciśnięto te ślady, Kreta nie była jeszcze oddzielona od kontynentu. Łatwo zatem założyć, że wczesne hominidy mogły się tam dostać ze strony dzisiejszej Europy albo Afryki i mogły zostawić ślady na wybrzeżu Morza Śródziemnego, które stało się częścią Krety.

 W środowisku naukowym zaczęły się pojawiać pytania, dlaczego Polacy zwlekali z opublikowaniem tego znaleziska aż 15 lat. Sugerowano, że to czyni całe odkrycie wątpliwym. Jednak prawda jest taka, że na paleoantropologach leży ciężar teorii ewolucji, gdzie główną rolę przypisuje się antropogenezie, czyli stopniowej humanizacji małp.

Jeszcze starsze szczątki hominidów w Europie naukowcy odnaleźli w osadach rzeki Ren w pobliżu miasta Eppelsheim na zachodzie Niemiec. Mowa o parze zębów należących do szokująco starożytnych hominidów żyjących około 9,7 milionów lat temu! Zdaniem naukowców zęby nie wyglądały jak te okazy, które znajdowano dotychczas w Europie i Azji i są raczej bardziej podobne do zębów tak zwanych Australopiteków, rodzaju małp z rodziny naczelnych.

„Ich cechy są podobne do tych występujących w Afryce, ale od 4 do 5 milionów lat starsze od nich. To wielki sukces, ale jednocześnie wielka tajemnica” mówi jeden z badaczy Herbert Lutz.

Zdaniem niemieckich specjalistów odkrycie może budzić wątpliwości co do ogólnie przyjętej idei migracji przodków ludzi z Afryki. Zęby znajdowały się w odległości 60 cm od siebie. Naukowcy wierzą, że należą do tej samej osoby.

Naukowcy pod przewodnictwem prof. Madelaine Böhme z Senckenberg Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze i prof. Nikołaja Spassova z Bułgarskiej Akademii Nauk przebadali szczątki dwóch osobników Graecopithecus freybergi. Żuchwa jednego z nich, nazywanego El Graeco, znaleziona na przedmieściach Aten w Pyrgos Vassilissis liczy sobie 7,1 miliona lat. Górny ząb przedtrzonowy osobnika z Azmaki w Bułgarii 7,24 miliona lat.

Badanie tomografem wykazało, że struktura korzeni ich zębów przypomina naszą i znacząco różni się od tej u małp. To dowodzi, że Graecopithecus freybergi były już przedstawicielami naszej linii i pojawiły się we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego dużo wcześniej niż sądzono. Podobnie, jak w przypadku teorii o wyjściu naszych przodków z Afryki, także ta „europejska” hipoteza wskazuje na kluczowe dla tej ewolucji znaczenie zmian klimatycznych. Szczątki Graecopithecusa znaleziono w osadach zawierających czerwony piach z powstającej prawdopodobnie w tamtym okresie pustyni Sahara. Wiatry przeniosły ten piach na północne brzegi Morza Śródziemnego. Nasi przodkowie mogli wyewoluować od małp znacznie wcześniej, niż zakładano.

Przełomowe odkrycie wymusza napisanie historii ludzkości od nowa. Zdaniem naukowców wynika bowiem, że protoplaści gatunku do którego należymy nie wywodzą się z Afryki, a z dobrze znanego nam kontynentu – czyli Europy. Panujący do tej pory pogląd uznawał Czarny Ląd za kolebkę hominidów. Na podstawie wcześniejszych badań sądzono, że linia ludzkości pojawiła się na wielkim drzewie genealogicznym wszystkich gatunków zwierząt około siedmiu milionów lat temu w Afryce Środkowej, gdzie nastąpił podział między małpami, a człowiekiem. Na tym terenie nasi przodkowie pozostali przez kolejne pięć milionów lat, nim nastąpiła masowa wędrówka na północ. Faktycznie jednak to hominidy wyewoluowały w Europie i bliskim wschodzie i dopiero później ruszyły na południe do Afryki.

Tansman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com