okiem świni

Okiem świni

Politycy Platformy Obywatelskiej domagają się dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ma to związek z postanowieniem sądu (sędzia Tuleya), który uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie obrad Sejmu w sali kolumnowej w grudniu ubiegłego roku. Politycy Platformy twierdzą, że marszałek izby naruszył Regulamin Sejmu oraz polskie prawo. Chodzi oto, że 16 grudnia 2016 r. posłowie opozycji zablokowali mównicę w Sali Plenarnej Sejmu; był to protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby. Decyzją marszałka Sejmu obrady były kontynuowane w Sali Kolumnowej. Posłowie głosowali m.in. nad projektem ustawy budżetowej na 2017 roku.

Poseł Jakub Kulesza, rzecznik Kukiz’15, oczekuje teraz na decyzję sądu, który dokładnie przeanalizuje dowody. W jego ocenie przeniesienie obrad było błędem. – „Moja ocena jest polityczna. Uważam, że politycznie marszałek Marek Kuchciński, stojąc na straży godności Sejmu, powinien zaprowadzić porządek na sali obrad. To było nie dopuszczalne, aby kilku posłów blokowało mównicę. Należało wezwać Straż Marszałkowską i sala obrad powinna zostać doprowadzona do sytuacji, w której można tam obradować. Jako Kukiz’15 staliśmy na stanowisku, że chcemy obradować na sali obrad; nigdzie nie będziemy uciekać przed posłem Michałem Szczerbą i chować się po kątach, tylko chcemy obradować w tym miejscu, które jest do tego przygotowane tak, aby była możliwość liczenia głosów, imiennego głosowania poprzez karty i system głosowania, a nie liczenia „na oko” poprzez podnoszenie rąk”. Politycy PO i Nowoczesnej uważają, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewniał, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna. Śledczy umorzyli śledztwo.

Oczywiście wniosek taki nie przejdzie i jest to tylko zagrywka medialna mocno zużytej opozycji. To marnowanie czasu posłów i naszych pieniędzy. Podobnie jak robienie nagonki medialnej na ustawy reformujące sądy – ustawy są złe, gdyż znów oddają Sądy w ręce polityków, to jakby wyganiać diabła w imię Belzebuba. Nad sądami kontrolę powinno sprawować społeczeństwo i to ono w wyborach powszechnych winno wybierać sędziów na określoną kadencję, ponadto powinno się już dawno uchylić ustawowo wszelkie immunitety sędziowskie i prokuratorskie. Sejm też wreszcie powinien zmienić charakter Sądu z inkwizytorskiego na czysto kontradyktoryjny.

Kolejna kwestia to wprowadzenie wreszcie takiej instytucji jak amnestia, za dużo osób jest już w aresztach oraz odsiaduje wyroki. Wreszcie ostatnia kwestia to sprawa prewencji – nikt z polityków nie chce się zająć tą kwestią. A przecież wystarczyłoby proste prawo, np. że zwraca się według wyceny równoważność kwoty za zabrane nieruchomości dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom, ale tylko im, i natychmiast skończyłby się wszelkie afery kamienicowe. Wystarczy prosta ustawa i wojewodowie jako organ do tych czynności. Ale to tak tylko „okiem świni”

a jak się wam podoba nowa świnka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com