Normalne dzieciństwo

Normalne dzieciństwo

CZYTELNICY NADESŁALI

 

 

Kiedy mój młodszy syn rozpoczynał edukację, trafił do klasy autorskiej pani Pernak, która była jednocześnie klasą integracyjną. Jeden z uczniów jeździł na wózku inwalidzkim. Dzięki determinacji rodziców i codziennym wnoszeniu go po schodach na wysoki parter, gdzie było początkowe nauczanie. W starszych klasach gdy lekcje odbywały się na wszystkich trzech kondygnacjach, wnosili go rodzice i nauczyciele, dzięki czemu mógł ukończyć szkołę podstawową w normalnym trybie, w zwykłej szkole, z pełnosprawnymi kolegami i koleżankami.

Te kontakty nie ograniczały się wyłącznie do szkoły. Po lekcjach szaleli na małej, bocznej ulicy. Biegali, jeździli na rowerach, a jego zawsze ktoś popychał. I nie było zmiłuj się. Gnał na tym wózku, jak ci na rowerach. Dziwiłem się czasami, jak oni to robili, że nigdy na zakręcie z wózka nie wyleciał.

Regularnie odwiedzali go też w jego domu, bo do swoich na piętrze trudniej było go zaprosić.

Na szczęście szkoła była na wpół sportowa, to i nauczyciele krzepcy. W innych szkołach byłoby gorzej. Na szczęście przez te dwadzieścia parę lat pojawiły się nowe rozwiązania. Są windy i schodołazy. Winda daje większą swobodę niepełnosprawnemu dziecku, ale nie w każdym budynku można ją zainstalować. Jest wielokrotnie droższa od schodołaza, co ma duże znaczenia dla małych szkół, jakie przeważają w regionie. Schodołazy, chociaż wymagają obsługi przez przeszkoloną osobę, są idealnym rozwiązaniem w zabytkowych i starych budynkach, a zwłaszcza w szkołach wiejskich i w małych gminach.

Dzięki takim rozwiązaniom dzieci z ograniczeniami ruchowymi mogą uczyć się w zwykłej szkole, a nie specjalnej i mieć kolegów z najbliższej okolicy, a nie wyłącznie innych jeżdżących na wózkach. A ci sprawni uczą się, jak postępować z osobą o innych możliwościach fizycznych, co pozostawia trwałą akceptację na całe życie.

Jerzy D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com