Transport sanitarny

Transport sanitarny a schodołaz

CZYTELNICY NADESŁALI

Materiał nadesłany przez Zakład Opieki Zdrowotnej „MIL-MED” z Gryfic

Milmed

 

 

 

 

 

Naszą samodzielna działalność medyczną finansowaną ze środków publicznych rozpoczęliśmy już w 2001 roku jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pielęgniarek Środowiskowo-Rodzinnych „MIL-MED.” w Gryficach. Tak jak w nazwie tak i w praktyce zajmowaliśmy się świadczeniem usług pielęgniarskich w środowisku zamieszkania pacjentów. Nasza pielęgniarska samodzielność była dla pacjentów pozytywnie odczuwalna, ale w wielu sytuacjach nasze możliwości wykonawcze były ograniczone. Spotykaliśmy się w domach pacjentów z cierpieniem, czasami z wszechogarniającym bólem, ale także z biedą wielu rodzin w porzuconych popegeerowskich wioskach. Szczególnie martwiliśmy się z cierpienia w domach osób chorych na choroby nowotworowe w stanach terminalnych.

Po to, aby zapewnić pomoc medyczną tej kategorii pacjentów dotkniętych śmiertelną chorobą uruchomiliśmy Hospicjum domowe. Od tamtego czasu  nasz zespół  terapeutyczny w składzie  lekarz, pielęgniarki, psycholog i fizjoterapeuta niósł pomoc pacjentom i ich rodzinom w tym trudnym dla nich okresie.

W 2010 roku uruchomiliśmy usługi lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i transportu sanitarnego.

Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej stanowi istotną pomoc dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi. Niestety środki płatnika świadczeń na te usługi były i są mówiąc delikatnie niezadawalające. Do świadczenia tych usług jest niezbędny ambulans medyczny, oraz kierowca z wymaganymi uprawnieniami, no i ktoś z personelu medycznego. Przy niskim finansowaniu nie ma możliwości stworzenia męskiego (silnego fizycznie zespołu) mogącego sprowadzić czy fizycznie przenieść pacjenta z mieszkania do ambulansu medycznego. W takich sytuacjach rodzą się pomysły, które nie zawsze działają np. zwracać się z prośbą w trudniejszych sytuacjach o pomoc do sąsiadów, ktoś inny wyobraża sobie, że dobrym rozwiązaniem jest pomoc strażaków. Niestety zasada umiesz liczyć, to licz na siebie sprawdza się najlepiej. Stąd pomysły nowatorskich, własnych  rozwiązań technicznych.

Zakupiliśmy profesjonalny schodołaz na kółkach. Taki model zapewnia najmniejszy promień skrętu w wąskich  klatkach schodowych  w blokach i domach. Nie wiemy czemu, ale zdrowe osoby często mieszkają na parterze a chorego dziadka czy inwalidę umieszczają  na poddaszu.

Kończąc chcemy odnieść się  do podstawowego tematu „kampanii pod hasłem „Uwolnić niepełnosprawnych”. Mając doświadczenie, personel oraz wyposażenie ambulansu w schodołaz , zaoferowaliśmy naszym pacjentom – osobom niepełnosprawnym nieodpłatną pomoc w sprowadzaniu „uwięzionych” przez choroby pacjentów np. na spacery. Obserwowaliśmy radość  tych osób, które mogły opuścić swoje łózko czy  fotel (wózek) inwalidzki i rozkoszować się prawdziwym wiosennym spacerem. Jednak powiedzmy również szczerze, takich akcji było niewiele i jednak dotyczyły dalszego transportu sanitarnego do szpitala czy poradni specjalistycznych …..

Dziękujemy za zainteresowanie się naszymi rozwiązaniami. Może ktoś naśladując nas też będzie pomagał niepełnosprawnym.

Adam Majewski – kierownik Zakładu Opieki Zdrowotnej „MIL-MED.” w Gryficach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com