Wigilia u reformistów

Wigilia u reformistów

Obchody Bożonarodzeniowe u nas reformistów zaczynają się na trzy tygodnie przed dniem 24 grudnia. Pastor w tym dniu rozdaje wszystkim wiernym po jednym dużym okrągłym opłatku, w naszej kaplicy pojawia się postać Dzieciątka Jezus która po misternych schodkach zstępuje w kierunku ołtarza, co dnia obniża się o jeden stopień. To znak, że trzeba zakupić choinkę która powinna być z żywego świerka, ale może być też sztuczna, ubierana jest zawsze przez całą rodzinę w dniu 23 grudnia.

Sama Wigilia odbywa się w domach wiernych z chwilą pojawienia się pierwszej gwiazdki. Rodzina zbiera się przy wigilijnym stole, na którym musi się palić świeca – światło wiary. Następnie przy stajence – szopce domownicy dzielą się i łamią opłatkiem, składając życzenia. Potem każdy wypija malutki kieliszek ziołowego wina zmieszanego z wodą (małe dzieci nie muszą go pić, ale matka powinna im przynajmniej zwilżyć usta).

Potraw u nas jest dziewięć. Jako pierwszą potrawę podaje się śledzie w śmietanie i chleb. Drugim daniem jest postna zupa. Wśród polskich reformistów jest to zupa grzybowa lub czerwony barszczyk a winnych krajach jak np., w USA to dyniowa, brokułowa lub inna warzywna. Trzecim daniem jest ryba, w Polsce to karp smażony a w innych krajach to szczupak a w USA to tuńczyk. Potem podawana jest kapusta gotowana na oliwie wraz z fasolą Jaś a winnych krajach z regionalną fasolą. Piątym daniem jest zawsze ryż wraz z gotowanym śliwkami suszonym – na pamiątkę jedzenia, jakim żywili się „trzej królowie”. Szóstym daniem są pierogi z grzybami. Siódmym kluseczki lub makaron wraz miodem, bakaliami i makiem. Ósmym daniem jest kompot z suszonych lub świeżych owoców, zawsze w nim musza się znaleźć rodzynki, gruszki, jabłka i śliwki. Dziewiątym i ostatnim daniem jest placek drożdżowy wraz z rodzynkami. Po kolacji śpiewa się kolędy w oczekiwaniu na Pasterkę, która u nas zaczyna się o godzinie dziewiątej.

Zaczynamy ją od odśpiewania kolędy „ Z narodzenia Pana”. Pastor składa wszystkim zgromadzonym życzenia i przystępuje do liturgii, na początek jest wyznanie grzechów i ich odpuszczenie, a następnie czytanie obszernych fragmentów ewangelii dotyczących dnia narodzenia Jezusa, czyta się wszystkie cztery ewangelie. Potem jest kolejne śpiewanie kolęd i pastor mówi krótkie przesłanie świąteczne – rodzaj kazania. Następnie przystępuje do poświęcenia chleba i wina. Później łamie się go i rozdaje po kawałeczku wiernym (dla wyjaśnienia to pastor łamie płaski specjalny chlebek na małe kawałeczki, macza je w winie i podaje wiernym jako komunie mówiąc przy tym oto ciało i krew Jezusa Chrystusa). Znów są śpiewane kolędy i następuje uroczyste odsłonięcie żłóbka. Każdy podchodzi do niego i modli się przy nim po cichu oraz składa na ręce Jezusa swoje prośby. Potem składamy sobie życzenia i rozchodzimy do domów.

Pierwszy dzień świat rozpoczynamy od wspólnej modlitwy w kaplicy o godzinie ósmej rano. Po powrocie z niej obchodzimy pierwszy dzień świąt w gronie rodzinnym. Nie ma już postu, więc potrawy są dostane i wyszukane, każda pani domu stara się pokazać swoje umiejętności. Drugi dzień zaczyna się tak samo, ale tym razem dzieci śpiewają kolędy a pastor nagradza je pierniczkami. Ten dzień także jest spędzany z rodziną lub znajomymi.

 

 Viera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com