zmiany w polityce

Zmiany w polityce

 Katarzyna Lubnauer 25 listopada pokonała Ryszarda Petru i została nową szefową partii Nowoczesna. Posłanka już zapowiedziała reformy, których chce się podjąć, my jednak tym razem chcemy skupić się nie na proponowanym przez nią programie, a na jej stylu. Wizerunek Lubnauer do złudzenia nam bowiem przypomina nam styl ubierania się innej osoby.

Od początku Pani Lubnauer stara się wizualnie upodobnić do Pani Premier Szydło, chce też na jej wzór pozować na wielkiego polityka ale jakie właściwie będą jej rządy?

Dla PiS i jego koalicjantów to lepiej, że to Pani profesor Lubnauer wygrała wybory. Wspólna polityka i listy wyborcze PO-Nowoczesna, zmniejszają szansę PO na wynik wyborczy w wyborach samorządowych. Nowoczesna, SLD i podobne partie lewicujące nie mają właściwie Polakom nic do zaoferowania. Wprawdzie zdaniem przewodniczącej Laubnauer Nowoczesna powinna być „ikoną klasy średniej” i jak twierdzi – Musimy ponownie zakotwiczyć się w grupie ludzi aktywnych i odzyskać dla Nowoczesnej poparcie wśród większej liczby przedsiębiorczych Polaków – to jednak Katarzyna Lubnauer ma szersze zapędy – Musimy zrobić wszystko, żeby wszystkich w partii połączyć w jeden organizm, jakim jest Nowoczesna. Zmiany idą w kierunku scentralizowania władzy partii i odejścia od polityki jaką stosował Ryszard Petru.

Jeszcze nie tak dawno media podawały news o wspólnym kandydacie – Proces jednoczenia opozycji wchodzi w nowy etap – oświadczyli Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru. Zdaniem szefa PO, wspólna praca i wspólny kandydat w Warszawie dają „nową jakość” i realizują „oczekiwania nie tylko mieszkańców stolicy, ale wszystkich, którzy wierzą, że zjednoczona opozycja może zatrzymać i skończyć złe rządy PiS”. Dziś Trzaskowski nie jest już wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Wybrana w sobotę na szefową Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała tego dnia w TVN24: „Uważam, że musimy usiąść na partnerskich zasadach i jeszcze raz poukładać całą układankę związaną z wyborami samorządowymi„. Dodała, że porozumienia z PO nie zatwierdziło „jakiekolwiek ciało statutowe”. Porozumienia z PO w sprawie kandydata na prezydenta Warszawy na razie nie ma. Cytując za Salon 24: Zdaniem Lubnauer, kandydat PO Rafał Trzaskowski jest „świetnym kandydatem” na prezydenta stolicy, wyraziła ona jednak wątpliwość, czy afera reprywatyzacyjna w Warszawie nie przyczyni się do osłabienia jego szans. – Nie wiem, czy się nie okaże za jakiś czas, że Rafał Trzaskowski może przegrać z kandydatem PiS – powiedziała nowa przewodnicząca Nowoczesnej.

Te wypowiedzi to pokłosie wojny jaka toczy się wewnątrz Nowoczesnej. Profesor Lubnauer od dłuższego czasu sprytnie rozgrywała partię o władze, niby z jednej strony broniła swego przewodniczącego, z drugiej jednak czyniła to tak by wyszły wszystkie jego zachowania jak romans czy rzekomy służbowy wyjazd za granicę. Zawarcie koalicji samorządowej z PO w Warszawie mocno dzieli Nowoczesną, część aktywistów Nowoczesnej obawiało się, że Petru zaraz poprze w Łodzi Hannę Zdanowską, a potem odda miasto za miastem Platformie Obywatelskiej. Dodatkowo Nowoczesną może jednak czekać rozłam – mówią nieoficjalnie politycy PO.– Tam jest absolutne parcie na rozłam teraz, zresztą nie widziałem jeszcze, żeby założyciel partii, lider, który tę partię właśnie stracił, pogodził się z tym i usunął w cień. Nie było jeszcze takiego przypadku – stwierdził jeden z polityków PO w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Możliwe, że wkrótce Ryszard Petru zechce odejść z Nowoczesnej i założyć nowe ugrupowanie.

A jak na tym skorzystają rządzące ugrupowania. Już dziś zgodnie z badaniami COBOS PiS ma trzykrotną przewagę nad PO (według najnowszego sondażu na  PiS wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 % badanych, deklarujących udział w wyborach, PO otrzymałaby 16 %). Po wyborze Katarzyny Lubnauer poparcie dla Nowoczesnej spadło o jeden punkt procentowy, a na ugrupowanie Wolność Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby o 1 punkt % więcej badanych niż we wrześniu. Także Kukiz 15 zyskał 0,5 punktu.

Razem czy osobno PO i Nowoczesna tracą poparcie a zwłaszcza ta ostatnia bowiem to Ryszard Petru napędzał elektorat wyborczy.

Jak jednak będzie – czas pokaże.

Tomasz Ciecherski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

www.000webhost.com